Zamknij

Kwiat lotosu - oryginalna roślina wodna i wieloznaczny symbol

08.03.2021
Aktualizacja: 08.03.2021 23:13

Kwiat lotosu to wieloletnia roślina wodna, która swoim wyglądem przypomina lilie wodne. Stanowi on nie tylko piękną ozdobę przydomowych małych akweduktów wodnych, ale jest także uważany za jeden z najważniejszych symboli religijnych w kulturze Dalekiego Wschodu.

Kwiat lotosu to roślina wodna, która swój urok zawdzięcza pachnącym kwiatom.
fot. Shutterstock

Kwiat lotosu stał się podstawowym symbolem licznych kultur, w związku z czym przez wielu uważany jest za święty. Używany jest podczas ceremonii religijnych między innymi w Chinach i Japonii. Nie sposób nie znać także pozycji „kwiat lotosu”, która jest jedną z najbardziej charakterystycznych w jodze. Jakie jest znaczenie kwiatu lotosu? Dlaczego przypisuje mu się tak wielką symbolikę? 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Charakterystyka i symbolika kwiatu lotosu  

Kwiat lotosu to roślina wodna, która swój urok zawdzięcza pachnącym kwiatom - wzniesione wystają ponad powierzchnię wody, podobnie jak otaczające je intensywnie zielone, pokryte woskowym nalotem liście, które pozwalają roślinie na wchłanianie wody. Wystające ponad wodę liście to element odróżniający kwiat lotosu od lilii wodnych. Kwiat lotosu bardzo ciekawie zachowuje się, chroniąc się nocą - zamyka się, a wraz ze wschodem słońca wznosi ponad wodę, otwierając płatki. 

Uprawa rośliny nie należy do najłatwiejszych, jeśli jednak włożysz w nią nieco wysiłku, będziesz cieszył się oryginalną ozdobą ogrodu.  

Symbolika kwiatu lotosu jest bardzo bogata. Oznacza on piękno, wdzięk, elokwencję, wierność, cierpliwość, miłość, czystość, a także mistycyzm i głęboki kontakt duchowy. Biały kwiat lotosu to symbol przebudzonego umysłu. To właśnie dlatego przede wszystkim ten kolor rośliny kojarzony jest z religią. 

Zobacz także: Jak medytować? Jak się tego nauczyć i o czym pamiętać?

Kwiat lotosu - religie i wierzenia 

Kwiat lotosu był ważnym elementem sztuki i wierzeń starożytnego Egiptu. Był to kwiat czczony w Egipcie jako boski, święty kwiat. Wynikało to z tego, że jako roślina pochodząca od boskiego Nilu, również posiada ten przymiot. Ucieleśniał on również bóstwo, stając się symbolem Ozyrysa i Izydy. 

Symbol kwiatu lotosu w buddyzmie znany jest od tysięcy lat. Symbol lotosu to jeden z ośmiu pomyślnych znaków tej religii, a osiem płatków nawiązuje do ośmiostopniowej ścieżki, która prowadzi do wyzwolenia. Jest to również siedziba mądrości bogów. 

Co ciekawe, wzmianki o lotosie pojawiają się także w Biblii. Występuje w niej jako ornament Świątyni Jerozolimskiej oraz dzieło Boże. Kwiat lotosu nawiązuje także do chrztu. 

Zobacz także: Znaczenie tatuaży - 15 najpopularniejszych wzorów!

Kwiat lotosu - joga  

Pozycja kwiatu lotosu to najbardziej znana pozycja w jodze, nawet wśród osób, które jej nie praktykują. Pozycją wyjściową jest siad po turecku - pozycja lotosu to jego rewers. Wpływa on na energię organizmu, odpręża i bardzo dotlenia. Fizycznie pozwala zaś rozciągnąć napięte mięśnie, wzmacnia kręgosłup i utrwala prawidłową wyprostowaną postawę. Dlatego właśnie medytacja w pozycji lotosu jest tak często praktykowana. 

Warto dodać, że ćwiczenia z lotosem często polecane są kobietom w ciąży. Siadanie w tej pozycji przygotowuje bowiem mięśnie do porodu.  

Zobacz także: Rośliny do oczka wodnego - jakie wybrać?

Kwiat lotosu - Kamasutra 

Seksualna pozycja kwiatu lotosu to jedna z bardziej popularnych pozycji Kamasutry. Wymaga ona wprawdzie pewnej sprawności i wytrzymałości, uznawana jest jednak za jedną z najbardziej stymulujących kobiecy punkt G. 

Zobacz także: Pozycje w seksie dla niej i dla niego. Które są najlepsze?

Kwiat lotosu - origami 

Co ciekawe, kwiat lotosu to również jeden z najbardziej popularnych projektów origami. Jak zrobić kwiat lotosu origami? Choć wydaje się być to dość skomplikowane, dostarcza wiele zabawy. Przygotuj osiem prostokątnych kartek na płatki, cztery - takiej samej wielkości - na listki oraz tasiemkę, wstążkę lub elastyczny drut. By wykonać kwiat lotosu z origami, najlepiej skorzystać z dostępnych on-line filmów instruktażowych.