Zamknij

Krwawy Księżyc już dziś. NASA przypomina najbardziej spektakularne zdjęcia tego zjawiska

08.11.2022 12:55

8 listopada 2022 roku na niebie ukazało się całkowite zaćmienie Księżyca. Nasz naturalny satelita zmienił swoją barwę. Jak wygląda Krwawy Księżyc? Zobaczcie sami.

Zaćmienie Księżyca
fot. Shutterstock

Listopadowa pełnia Księżyca należy w 2022 roku do wyjątkowych. Dziś na niebie wystąpiło całkowite zaćmienie Księżyca. Miało ono miejsce od godz. 11:59 do godz. 12:41 naszego czasu. Nie było widoczne w Polsce, więc miłośnicy astronomii musieli wypatrywać go w relacjach na żywo prowadzonych na zagranicznych serwisach. Warto jednak mu się przyjrzeć. Nie pojawi się aż do 2025 roku.

Zobacz także: Naukowcy zaobserwowali niepokojące zachowanie planetoidy. Staje się dla nas niebezpieczna

Krwawy Księżyc - zaćmienie Księżyca 8 listopada 2022 roku

Gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii, naturalny satelita naszej planety traci dostęp do światła. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, jego blask to tylko odbicie jasności pochodzącej ze Słońca. Po jego przesłonięciu Księżyc traci swoją świetlistą poświatę i wchodzi w fazę zaćmienia. Nazywamy go wtedy Krwawym Księżycem - traci bowiem swój blask i zmienia barwę na rdzawo-czerwoną.

Zjawisko to przez wiele stuleci było uznawane za przerażające. Przypisywano mu mroczne znaczenie i wiązano z wieloma legendami. Dziś wciąż wpływa na nasze samopoczucie - możemy czuć się z jego powodu osłabieni lub mieć problemy ze snem.

Chociaż nie każdy przepada za tym zjawiskiem, wiele osób uważa je za piękne i malownicze. Zobaczcie, jak wyglądało dziś w Australii. Podoba wam się taki widok?

Zaćmienie Księżyca - jak wygląda?

Agencja NASA z okazji dzisiejszego zaćmienia przypomniała najpiękniejsze zdjęcia tego zjawiska. Trzeba przyznać, że robią one wrażenie. Zostały wykonane w różnych miejscach na świecie, przez co działają na wyobraźnię.

Spójrzcie na fotografię zaćmienia Księżyca wykonaną ubiegłego roku na Antarktydzie. Zmieniający się obraz luny na tle zorzy polarnej prezentuje się niesamowicie:

Obłędny obraz totalnego zaćmienia tarczy naszego naturalnego satelity udało się też nagrać nad Tadżykistanem. Zobaczcie, jak wygląda Księżyc w pełni, gdy nagle blednie i traci swój blask:

Na powyższym nagraniu możemy też zobaczyć, dlaczego pasjonaci nocnego nieba podczas sezonu na obserwację Drogi Mlecznej nie wybierają się na wycieczki za miasto podczas pełni. Wiedzą, że niewiele uda im się dostrzec - Księżyc rozświetla wtedy firmament i prawie nie widać gwiazd.

Agencja NASA podzieliła się również nagraniem teleskopowym zaćmienia Księżyca. Tak prezentuje się to zjawisko widziane z bliska. Robi na was wrażenie?

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?