Zamknij

Kosmiczne piwo od SpaceX trafiło do sprzedaży. Wcale nie jest drogie

03.11.2021 09:31

Space Craft IPA to pierwsze piwo w historii, które powstało z chmielu przebywającego w kosmosie. Wiemy, kiedy dokładnie pojawi się w sklepach i ile kosztuje.

Piwo
fot. Shutterstock

Na pokładzie statku misji Inspiration 4 od SpaceX było coś, czego nikt się nie spodziewał - szyszki chmielu. Amerykański browar Samuel Adams wyprodukował z nich pierwsze kosmiczne piwo w historii. Wcale nie jest ono takie drogie, jak można by przypuszczać.

Zobacz także: Droga Mleczna zderzy się z inną galaktyką. Przerażający film od ESA

Kosmiczne piwo od SpaceX

Kiedy kilka miesięcy temu pisaliśmy o pierwszych winach dojrzewających w kosmosie, wiadomo było, że będzie ono kosztowało krocie. Edycja kolekcjonerska Pétrus Pomerol w maju 2021 roku została wyceniona i wszyscy nabrali już pewności, że będą mogli go spróbować jedynie bogacze. Zestaw dla koneserów z dwiema butelkami wina (ziemskiego i kosmicznego) w ręcznie robionej skrzyni i z korkociągiem wykonanym z meteorytu kosztował ponad milion dolarów.

Zaskakujące jest to, że twórcy pierwszego kosmicznego piwa przyjęli zupełnie inną strategię. Trunek, który powstał z chmielu przebywającego przez 3 dni w kosmosie podczas słynnej misji SpaceX Inspiration 4, trafi do sprzedaży 16 listopada. Wiemy już, że jedna puszka będzie kosztować niecałe 23 dolary. Chociaż więc zapewne nie każdy ma ochotę zapłacić za piwo prawie 100 złotych, większość z nas mogłaby sobie pozwolić na takie szaleństwo chociaż raz w życiu.

Projekty, w których bierze udział SpaceX, zawierają w sobie jasny przekaz: kosmos jest dla wszystkich. Misja Inspiration 4 była pierwszą cywilną wyprawą w historii. Dzięki niej wiemy już, że wcale nie potrzebujemy wieloletnich szkoleń - każdy z nas może wybrać się w przestrzeń kosmiczną. Stworzenie piwa z chmielu, który zabrano wtedy w podróż, to kolejny symboliczny gest. Jest niedrogie, więc wszyscy mogą go spróbować. Na razie będzie dostępne jedynie w USA, ale jest tylko kwestią czasu, zanim będziemy mieli szansę kupić je w sklepach na całym świecie.

Jak smakuje kosmiczne piwo? Pierwszy taki trunek w historii to IPA z tropikalnymi nutami, z dodatkiem guawy, marakui i grejpfruta. Połączono je z aromatem żywicy sosnowej i zaprawiono delikatną goryczką. Skusilibyście się?

Samuel Adams i Budweiser produkują kosmiczne piwo

Samuel Adams nie jest jedynym browarem, który produkuje piwo z kosmosu. Jak podaje geekweek.pl, Budweiser wysłał na Międzynarodową Stację Kosmiczną kilka partii jęczmienia. Co ciekawe, koncerny rywalizują ze sobą również o to, kto będzie produkował piwo dla astronautów, którzy mają kolonizować Marsa i Księżyc. Chociaż więc ich menu będzie dość obrzydliwe, przynajmniej napiją się smacznego piwa. Macie ochotę spróbować takiego trunku?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?