Zamknij

Kosmici mogli zostawić po sobie ślady na naszej planecie. Poszukują ich naukowcy z USA

16.04.2021 12:20

Poszukiwania życia w kosmosie trwają. Naukowcy z Kalifornii mają pomysł na to, jak można je udoskonalić. Według nich obce cywilizacje wysyłają na Ziemię sondy kosmiczne w celu zbadania warunków panujących na naszej planecie.

Kosmos
fot. Shutterstock

Czy kosmici odwiedzają Ziemię, by podglądać nas z bliska? Badacze z Microwave Sciences z siedzibą w USA chcą się o tym przekonać. 

Zobacz także: Chmury świecące w nocy. To zdjęcie NASA robi furorę

Ślady kosmitów na Ziemi

Naukowcy nie ustają w prowadzeniu badań na temat obcych cywilizacji. Niektórzy z nich twierdzą, że kosmici nie tylko istnieją, lecz także z pewnością prędzej czy później ich poznamy. Pośród nich są także zwolennicy tzw. Teorii Ciemnego Lasu, którzy uważają poszukiwanie życia w kosmosie za niebezpieczne.

Stephen Hawking przekonywał, że obce cywilizacje są prawdopodobnie o wiele bardziej rozwinięte niż ziemska, więc zamiast dawać im znać o swoim istnieniu, powinniśmy pozostawać niezauważeni tak długo, jak to tylko możliwe. W przeciwnym wypadku któraś z nich mogłaby nas zmusić do podporządkowania się albo zrobić coś o wiele gorszego.

Najnowsza propozycja badawcza stanowi pewien kompromis. Amerykański fizyk James Benford twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem dla ludzkości jest przeszukanie przestrzeni wokół Ziemi. Jeśli uda się tam znaleźć kosmiczne artefakty nieznanego pochodzenia, uzyskamy w ten sposób potwierdzenie, że nie jesteśmy w kosmosie sami.

Pomysł wydaje się z pozoru dziwaczny, jednak przekonuje wielu naukowców. Ziemianie niemal co kilka tygodni wysyłają w przestrzeń kosmiczną sondy i rakiety - więc dlaczego obce cywilizacje miałyby tego nie robić? Wystarczy wykorzystać odpowiednie urządzenia, by przeskanować niebo wokół naszej planety. Dzięki temu uda nam się ustalić, czy jesteśmy obserwowani przez... innych badaczy kosmosu.

Naukowcy z USA szukają śladów kosmitów

Choć trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, jak mogłyby wyglądać sondy kosmiczne wysłane na Ziemię przez obce cywilizacje, naukowcy z Kalifornii zamierzają ich poszukiwać. Chcą do tego wykorzystać program SETA - Search for Extraterrestrial Artifacts, który wykorzystałby sztuczną inteligencję do wyszukiwania na zdjęciach obiektów kosmicznych o nieznanych kształtach czy rozmiarach.

Jak przekonuje Radosław Kosarzycki z serwisu Spidersweb.pl, to rozwiązanie może mieć pewien sens. Skoro nasłuchiwanie kosmosu od dawna nie przynosi żadnych skutków, może lepiej spróbować sprawdzić, czy ktoś nie podgląda nas z bliska.

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?