Zamknij

Kiedy będzie zaćmienie Słońca i czy zdołamy je zobaczyć?

18.02.2021
Aktualizacja: 18.02.2021 11:28

Zjawisko zaćmienia Słońca od wieków zarówno fascynowało, jak i budziło lęk wśród ludzi. Wiązano je z ważnymi wydarzeniami w dziejach ludzkości, a nasi przodkowie wierzyli, że jest ono symbolem nadchodzącego nieszczęścia. Od lat zadawano sobie pytanie - na czym polega zaćmienie Słońca? 

Zaćmienie Słońca to niezwykłe zjawisko
fot. Shutterstock

Dziś nasza wiedza na tematy związane z astronomią jest dużo większa aniżeli naszych pradziadów, jednak wielu z nas zastanawia się, kiedy będzie zaćmienie Słońca i czym właściwie jest to zjawisko. W tym wpisie postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania. 

Kiedy będzie zaćmienie Słońca widoczne w Polsce? 

Jeśli zastanawiasz się, kiedy będzie zaćmienie Słońca widoczne z któregoś miejsca w naszym kraju, to mamy dla ciebie dobre wieści. Już latem, a dokładniej 10 czerwca 2021 roku, będzie miało miejsce tzw. płytkie zaćmienie częściowe. W październiku 2022 roku na niebie pojawi się również dość płytkie, ale stosunkowo dobrze widoczne zaćmienie. Na głębokie zaćmienie będzie trzeba poczekać do sierpnia 2026 roku. 

Najbliższe obrączkowe zaćmienie Słońca nastąpi dopiero 13 lipca 2075 roku. Ten niezwykle zjawiskowy moment będzie można obserwować w południowo-wschodniej części naszego kraju, a obserwatorzy z pewnością nie będą mieli na co narzekać. Wschodzące Słońce będzie przypominało świetlistą obrączkę, a że maksymalna faza będzie miała miejsce około 7 rano, z pewnością warto będzie tego dnia nastawić wcześniej budzik. 

Na całkowite zaćmienie Słońca w Polsce przyjdzie nam poczekać aż do kolejnego stulecia. 7 października 2135 roku mieszkańcy Dolnego Śląska i Małopolski będą mogli być naocznymi świadkami tego ciekawego wydarzenia.

Zobacz także: Ziemia zbliżyła się do Słońca. To wywoła zmiany w porach roku 

Na czym polega zaćmienie Słońca? 

Najprościej mówiąc, o zaćmieniu Słońca mówimy wówczas, gdy Księżyc znajduje się w takim ustawieniu pomiędzy Słońcem a Ziemią, że przysłania światło słoneczne. 

Mogłoby się wydawać, iż to fenomenalne zjawisko występuje niezwykle rzadko. Nic bardziej mylnego. Na świecie możemy je zaobserwować nawet dwóch do pięciu razy w ciągu roku. Kiedy jednak mowa o całkowitym zaćmieniu Słońca, występuje ono (na danym obszarze) raz na 370 lat! Z pewnością ten rodzaj zaćmienia należy do najbardziej efektownych, jednak nie należy zapominać, że rozróżniamy cztery rodzaje zaćmienia Słońca. Poza wspomnianym całkowitym, możemy spotkać takie określenie jak zaćmienie częściowe czy hybrydowe. Obrączkowe zaćmienie Słońca to ten rodzaj zjawiska, który ma miejsce wówczas, gdy tarcza Księżyca jest mniejsza od tarczy Słońca, co sprawia, że gdy wejdzie ona całkowicie na Słońce, dla obserwatora widoczna pozostaje widniejąca na niebie jasna obrączka. 

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda niebo po wybuchu gwiazdy. Internauci: "Niesamowite"

Kiedy ostatnio było całkowite zaćmienie Słońca w Polsce? 

Starając się przypomnieć sobie, kiedy ostatni raz widzieliśmy całkowite zaćmienie Słońca w Polsce, musielibyśmy się cofnąć pamięcią do 1954 roku. Części z nas nie było jeszcze wtedy na świecie, jednak nasi rodzice lub dziadkowie mogli podziwiać to niezwykłe zjawisko. Ówczesne zaćmienie widoczne było nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy na Grenlandii. Szczęśliwcy zamieszkujący południowo-wschodnie tereny Polski mogli podziwiać je tuż nad swoimi głowami.  

Bez względu na to, czy wierzysz, że układ gwiazd ma znaczenie dla twojego życia, czy też wkładasz takie teorie między bajki, nie zaprzeczysz, że zaćmienie Słońca to jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie pokazuje nam natura