Zamknij

Jak długo trwałby lot z Ziemi na inne planety? Te liczby zatrważają

31.08.2022 13:42

Znawca kosmosu wyjaśnił, dlaczego na wyniki wielu misji kosmicznych musimy czekać latami. Aby to zrozumieć, wystarczy uświadomić sobie odległości między planetami naszego Układu.

Kosmos
fot. Shutterstock

Eksploracja kosmosu to jeden z najważniejszych celów nauki na najbliższe kilkadziesiąt lat. Ludzkość stworzyła narzędzia, które pozwalają nie tylko dostrzec to, czego do tej pory nie widzieliśmy, ale i przemierzać przestrzeń kosmiczną na dalekie odległości.

Teleskop Webba pokazuje nam ciała niebieskie i galaktyki, o jakich nie mieliśmy nawet pojęcia, sondy dotykają Słońca, a agencje kosmiczne i prywatne firmy ogłaszają kolejne misje na wyścigi. Na efekty tych ostatnich będziemy musieli jednak poczekać. W niektórych przypadkach - nawet kilkadziesiąt następnych lat.

Zobacz także: Nad Polską ukazała się zorza polarna. Astrofotograf pokazał niesamowite zdjęcia

Jak długo trwałby lot z Ziemi na inne planety? Te liczby zatrważają

Coraz częściej słyszy się o tym, że w najbliższym czasie poznamy lepiej wszystkie planety naszego Układu Słonecznego, takie jak Uran. To planeta, którą zbadała jak dotąd tylko jedna sonda. Oglądamy go jedynie przez teleskopy, więc nie wiemy o nim zbyt wiele - nie ma nawet pewności co do tego, jak wygląda albo jak prezentują się jego księżyce.

Teraz NASA planuje misję, która ma to zmienić. Przygotowania do niej potrwają około 10 lat, więc ruszy prawdopodobnie w 2031 albo 2032 roku. Lot sondy na Urana będzie jednak trwał jeszcze dłużej - znajduje się bowiem 2,8915 billionów km stąd. Według obliczeń naukowców ujrzymy planetę z bliska dopiero w 2044 roku.

Wbrew pozorom odległości między planetami w Układzie Słonecznym nie wyglądają tak, jak na uproszczonych grafikach, które możemy zobaczyć na wizualizacjach. Gdyby chcieć sfotografować nasz układ planetarny na jednym zdjęciu, trzeba by było się od niego na tyle oddalić, że nie byłoby widać ani jednej planety - wyjaśnia znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki.

Układ Słoneczny - odległości

Odległości w naszym Układzie Słonecznym mogą przyprawić o zawrót głowy. Wystarczy sobie przy tym wyobrazić, że w stosunku do Drogi Mlecznej nasz system jest tylko maleńką kropeczką, a nasza galaktyka - jedną z bardzo wielu w całej przestrzeni kosmicznej. Zobaczcie, ile kilometrów dzieli poszczególne planety od Słońca:

  • średnica Słońca: 1 296 000 km,
  • średnica Ziemi: 13 000 km,
  • odległość Słońce - Merkury: 58 000 000 km,
  • odległość Słońce - Wenus: 108 000 000 km,
  • odległość Słońce - Ziemia: 149 500 000 km,
  • odległość Słońce - Mars: 228 000 000 km,
  • odległość Słońce - Jowisz: 778 000 000 km,
  • odległość Słońce - Saturn: 1 400 000 000 km,
  • odległość Słońce - Uran: 2 944 000 000 km,
  • odległość Słońce - Neptun: 4 474 000 000 km.

Nic dziwnego, że podróż do jednej z najdalszych planet zajmie kilkanaście lat. Na Jowisza lecielibyśmy już krócej, choć czas zależałby od prędkości i zużycia paliwa rakiety. Potrwałoby to kilka lat. Według obliczeń naukowców planeta Układu Słonecznego, na którą moglibyśmy trafić w ciągu kilkudziesięciu dni, to Mars.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?