Zamknij

Ile jest czarnych dziur we Wszechświecie? Te dane są przerażające

20.01.2022 12:35

Czarna dziura to przedziwna przestrzeń w kosmosie. Powstaje po śmierci gwiazdy i wchłania wszystko, co znajdzie się na jej drodze, a nawet nie możemy jej zobaczyć. Naukowcy policzyli, ile takich obiektów już powstało.

Czarna dziura
fot. Shutterstock

Większość z nich przyciąga ciała niebieskie z taką siłą, że rozciąga gwiazdy jak makaron i delektuje się nitkami kosmicznego spaghetti. Spotkanie z nimi mogłyby przeżyć tylko największe obiekty tego samego typu. Ile ich jest? Według szacunków badaczy - całe tryliony.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Ile jest czarnych dziur we Wszechświecie?

Czarne dziury są niewidoczne gołym okiem, ale każdy, kto znajdzie się w ich pobliżu, szybko się zorientuje o ich istnieniu. Nie pocieszy się tą wiedzą zbyt długo, bo zostanie wciągnięty do jej wnętrza i rozerwany przez grawitację. Każda czarna dziura to kosmiczny żarłok, który uwięziłby w sobie nawet światło. Naukowcy oszacowali, że jest ich aż 40 trylionów (trylion to milion bilionów).

1% całej materii znajdującej się we Wszechświecie to niewidzialne pułapki, z których nikt nie wyjdzie. Możemy "obserwować" je z powierzchni Ziemi dzięki użyciu teleskopów umożliwiających zarejestrowanie oddziaływań z otaczającą materią, światłem i promieniowaniem elektromagnetycznym.

Największa czarna dziura w kosmosie

Jeśli powyższe dane zrobiły na was wrażenie, spróbujcie sobie wyobrazić supermasywną czarną dziurę TON 618, która posiada masę równą 66 miliardom mas Słońca. Największa czarna dziura w kosmosie ma masę całej galaktyki. Bez kłopotu zmieściłby się w niej cały Układ Słoneczny. Na szczęście jest tak daleko od nas, że nigdy się tego nie dowiemy.

Naukowcy jakiś czas temu wpadli jednak na dość nietypowy obiekt znajdujący się tuż obok. W naszej Drodze Mlecznej znajduje się czarna dziura o wielkości 70 Słońc. Wygląda prawdopodobnie tak:

Robi na was wrażenie?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?