Oceń
Jak podaje chip.pl, nieznana grupa hakerów posunęła się właśnie tak daleko, że aż trudno w to uwierzyć. Zainfekowała wirusem... zdjęcie przestrzeni kosmicznej wykonane przez teleskop NASA.
Zobacz także: Nad Polską ukazała się zorza polarna. Astrofotograf pokazał niesamowite zdjęcia
Hakerzy wykorzystują teleskop NASA. Tak rozprzestrzenia się niebezpieczny wirus
Teleskop Webba ma ogromne możliwości. NASA udowadnia to na każdym kroku, pokazując coraz to nowe fotografie. Są tak dokładne, że pozwalają nam poznawać nieodkryte części kosmosu. Urządzenie niedawno zupełnie przypadkiem sfotografowało najstarszą znaną nam galaktykę. Możemy sobie więc wyobrazić, jak wiele innych ciał niebieskich będziemy mieli szansę zobaczyć w niedalekiej przyszłości.
Już pierwsze zdjęcie przesłane przez Webba zyskało niesamowitą popularność w sieci. Widać na nim tysiące obiektów, których nie zarejestrowały inne teleskopy. Fotografia krążyła więc po sieci, była publikowana w social mediach i rozsyłana za pośrednictwem wiadomości w różnych serwisach. Grupa hakerów postanowiła z tego skorzystać.
Firma Securonix, która zajmuje się bezpieczeństwem cybernetycznym, ostrzega przed otwieraniem e-maili zawierających zdjęcie wykonane przez Webba. Hakerzy rozsyłają je w formie pliku - to załącznik Microsoft Office. Kiedy pobierzemy obraz, naszym oczom ukaże się słynna fotografia. Jednak w tym samym czasie nasz komputer zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.
Teleskop Webba stał się narzędziem hakerów
Wirus, który jest dołączony do wiadomości ze zdjęciem, wykonuje polecenia w automatyczny sposób. Hakerzy ukryli w kodzie obrazu funkcję komend, która rozszyfrowuje się od razu po pobraniu zdjęcia i umożliwia dostęp do zainfekowanego komputera. Dodatkowo nie wszystkie oprogramowania antywirusowe są w stanie ją wykryć. Niektórym się to jednak udało. Niebezpieczny plik nazywa się Msdllupdate.exe.
Warto pamiętać o tym, by nie otwierać plików nieznanego pochodzenia. Zdjęcia wykonane przez Webba i jego możliwości możemy poznawać za pośrednictwem mediów.
Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA
Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?
Oceń artykuł