Zamknij

Eta Akwarydy na majowym niebie. Ten deszcz meteorów będzie wyjątkowy

05.05.2022 11:30

Majowy deszcz meteorów może się dla wielu z nas okazać niezapomnianym widowiskiem. Aktywność tych obiektów różni się bowiem od pozostałych "nocy spadających gwiazd".

Eta Akwarydy 2022
fot. Shutterstock

Eta Akwarydy wkrótce upiększą majowe noce. Dla części obserwatorów staną się najpiękniejszym rojem meteorów, jaki było dane im zobaczyć. Wszystko za sprawą ich zaskakującego sposobu poruszania się.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Eta Akwarydy na majowym niebie

W nocy z 5 na 6 maja i z 6 na 7 maja 2022 roku na niebie ukaże się wyjątkowe widowisko. Wystąpi wtedy deszcz meteorów będących pozostałością po słynnej komecie Halleya, po raz ostatni widzianej w pobliżu Słońca w 1986 roku. Maksimum ich aktywności astronomowie przewidują na dwie noce, jednak w rzeczywistości Akwarydy będą widoczne na nieboskłonie przez cały maj.

Wyróżnia je między innymi to, że wcale nie trzeba ich wyczekiwać, bowiem według zapowiedzi mają się one ukazywać od pierwszych godzin po zapadnięciu zmroku aż do świtu. Nadlatują od strony gwiazdozbioru Wodnika, więc będzie można je dostrzec na południowym niebie. Prognozy astronomów wskazują, że będziemy mieli szansę ujrzeć aż 60 meteorów na godzinę.

Eta Akwarydy - dlaczego są wyjątkowe?

Meteory przecinające niebo podczas majowych nocy są pozostałościami po komecie, która znalazła się w pobliżu Ziemi 36 lat temu. Jak wyjaśnia geekweek.pl, tworzą one deszcz meteorów dlatego, że na orbicie wciąż znajdują się niewielkie odłamki komety Halleya. Jednak nie tylko to sprawia, że Akwarydy są fascynującym zjawiskiem. Ich aktywność jest widowiskowa - pozostawiają na niebie długie smugi, które wyłaniają się czasem spod horyzontu. Sprawia to wrażenie, jakby "spadające gwiazdy" leciały ku górze.

Będziecie ich wypatrywać?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?