Oceń
Mitologia grecka to, obok Biblii, jeden z fundamentów europejskiej kultury i sztuki. W czasach starożytnych tłumaczyła powstanie świata i relacje, jakie w nim zachodzą. W mitologii każde zjawisko miało przypisane bóstwo. Jednym z nich była Eris - bogini niezgody, chaosu i nieporządku.
Zobacz także: Naukowcy odkryli najdalszy obiekt w Układzie Słonecznym. Nazwali go "Bardzobardzodaleko"
Eris - bogini ze skrzydłami
W mitologii greckiej bogini Eris znana była jako bóstwo niezgody, chaosu i nieporządku. Jej matką miała być Nyks - bogini nocy, a według innej wersji - Hera, partnerka Zeusa. Brat bogini Eris to natomiast Ares - bóg wojny.
Atrybut bogini Eris to złote jabłko. Wiąże się to z jednym z greckich mitów, według którego Eris na ślubie Tetydy i Peleusa usiadła naprzeciwko Ateny, Afrodyty i Hery i rzuciła między nie jabłko z napisem „Dla najpiękniejszej”.
Boginie pokłóciły się o to, której z nich należy się jabłko i zażądały od Parysa osądzenia, która z nich jest najpiękniejszą. W ten sposób Eris przyczyniła się do wybuchu wojny trojańskiej.
Zobacz także: Oko Horusa – pochodzenie i znaczenie symbolu
Planeta Eris - skąd wzięła swoją nazwę?
Eris to planeta karłowata, która została odkryta w 2003 roku. Początkowo identyfikowano ją jako kolejną możliwą planetę w Układzie Słonecznym.
W 2006 roku zdecydowano jednak, że Eris, podobnie jak Pluton, nie powinny być nazywane planetami. Ta kwestia wzbudziła wiele kontrowersji. Od tamtej pory Eris jest nazywana planetą karłowatą - obiektem, który nie spełnia wszystkich wymogów, aby mógł być nazwany planetą.
Nazwa planety została zaczerpnięta właśnie od bogini niezgody. Jej księżyc nosi nazwę Dysnomia - od córki bogini. Zarówno Eris, jak i Pluton noszą nazwy greckich bóstw, które mają negatywne znaczenie - Plutonem nazywano bowiem Hadesa, boga śmierci.
Oceń artykuł