Zamknij

Droga Mleczna widziana z bliska. Tak wygląda centrum naszej galaktyki

20.04.2021 09:27

Zobaczcie, jak wygląda najjaśniejszy punkt Drogi Mlecznej. Naukowcy z NASA wykonali jego zdjęcie przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Spitzera.

Droga Mleczna
fot. Shutterstock

Dzięki najnowszym osiągnięciom technologii mamy szansę się dowiedzieć, co znajduje się w centrum naszej galaktyki. Udało się zarejestrować jej szczegółowy obraz, co do tej pory nie było możliwe.

Zobacz także: Chmury świecące w nocy. To zdjęcie NASA robi furorę

Droga Mleczna widziana z bliska

W odległości 27 900 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Strzelca, znajduje się jasne centrum naszej galaktyki. Wokół niego wiruje Droga Mleczna - największe znane nam skupisko gwiazd. Jest to taka przestrzeń w kosmosie, w której nieustannie kłębi się od pyłu i gazu. Trudno ją obserwować, bo jest ukryta za poruszającą się chmurą materii międzygwiazdowej.

Dzięki wynalezieniu promieniowania podczerwonego stało się to możliwe. Widmo fal elektromagnetycznych, których człowiek nie byłby w stanie zobaczyć gołym okiem, pozwala na obserwację tego obszaru. Podczerwień umożliwia kamerze "przebicie się" przez pył zasłaniający centrum galaktyki.

Naukowcy wykonali wiele migawek zdjęć, które następnie nałożyli na siebie. Dzięki temu możemy przyjrzeć się temu, jak wygląda najjaśniejszy punkt Drogi Mlecznej. Jest on widoczny z powierzchni Ziemi - szczególnie podczas bezchmurnych nocy w górach. Teraz możemy popatrzeć na niego z bliska.

Tak wygląda centrum naszej galaktyki

Co ciekawe, dzięki obserwacji naukowcy zlokalizowali przestrzeń, w której rodzą się nowe gwiazdy. Jak pisze NASA, jest to pewne zaskoczenie. Spodziewano się, że gwiezdny żłobek znajduje się z boku - tam, gdzie na zdjęciu widoczne są czerwono-brązowe pasma kosmicznego pyłu.

Okazało się jednak, że jasne centrum naszej galaktyki też jest zdolne do formowania nowych gwiazd. Nie udało się jeszcze ustalić, dlaczego tak się dzieje. Zobaczcie, jak wygląda to miejsce:

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?