Zamknij

Do Ziemi zbliża się potężna planetoida. Jest oświadczenie NASA

28.04.2022 09:11

Tak dużego obiektu w pobliżu Ziemi nie było od dawna. Amerykańska Agencja Kosmiczna właśnie określiła go jako potencjalnie niebezpieczny.

Kosmos
fot. Shutterstock

Jak podaje geekweek.pl, planetoida dwa razy większa od nowojorskiego drapacza chmur Empire State Building w czwartek 28 kwietnia 2022 roku minie Ziemię w dość bliskiej odległości. Obiekt od dawna znajduje się pod obserwacją astronomów, bo jest potencjalnym zagrożeniem dla naszej planety.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Do Ziemi zbliża się potężna planetoida. Jest oświadczenie NASA

Planetoida o szacowanej średnicy do 780 metrów przemknie z prędkością 37 tys. km/h. Prawdopodobnie będzie się wtedy znajdowała w odległości 8 razy większej niż odległość z Ziemi do Księżyca. Została zaklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna, bo zbliży się do naszego globu na około 3,2 mln km, a NASA uznaje za zagrożenie obiekty przelatujące nawet dwa razy dalej.

Obiekt w zderzeniu z Ziemią wywołałby ogromne zniszczenia. O wiele mniejsze planetoidy wzbudzały dotąd zaniepokojenie NASA. Z tego powodu naukowcy cały czas przyglądają się zachowaniu planetoidy 418135 (2008 AG33), z uwagą śledząc to, czy nie zmienia ona swojej orbity.

Planetoida 418135 (2008 AG33) zmierza ku Ziemi

Planetoida, o której mowa, jest pod stałą obserwacją astronomów. Obiekt mija Ziemię średnio co 7 lat. Powróci w okolice naszego globu 25 maja 2029 roku. Choć mogłoby się wydawać, że przez wzgląd na sporą odległość nie stanowi większego zagrożenia, w rzeczywistości jest jednak inaczej. Należy cały czas monitorować, czy nie zderza się z innymi obiektami i nie zmienia toru swojego lotu. Gdyby nagle skierował się w stronę Ziemi, stanowiłby bowiem poważny problem.

Obawiacie się przelotów asteroid w pobliżu naszej planety?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?