Zamknij

Czerwony księżyc - przyczyny i symbolika zjawiska

19.02.2021
Aktualizacja: 19.02.2021 13:18

Czerwony księżyc to zjawisko, które powstaje podczas całkowitego zaćmienia Księżyca. Nie zdarza się ono często, stąd niezmiennie budzi wiele emocji. Dla obserwatorów ciał niebieskich to bardzo interesujące zjawisko astronomiczne, wielu upatruje w nim także wielkiej symboliki.

czerwony księżyc zjawisko astronomiczne
fot. Shutterstock

Czerwony księżyc, nazywany także Krwawym księżycem, to niezwykle piękne, ale i rzadkie wydarzenie, które możemy obserwować na niebie. Ponieważ od wieków księżycowi przypisywano wiele ról i znaczeń, także i jego zaćmienie przez niektórych pojmowane jest jako symbol. Jakie jest znaczenie Krwawego księżyca? Dlaczego księżyc jest czerwony? Czy może mieć wpływ na nasze życie i jak oddziałuje? 

Czerwony księżyc - rola księżyca w tradycji i historii 

By móc w pełni zrozumieć to, dlaczego księżyc jest czerwony, a raczej dlaczego taki bywa, a także, aby pojąć symbolikę zjawiska Czerwonego księżyca, należy sięgnąć do podstaw. Czym jest Księżyc i jakie znaczenie przypisywano mu w dziejach? Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi, który jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Jest to jedyne ciało niebieskie, na którym udało się stanąć człowiekowi. Od wieków budzi ciekawość ludzi, stąd przypisać mu można ogromną rolę i wiele znaczeń w wierzeniach, filozofiach i kulturach niemal całego świata. 

Księżyc i towarzyszące mu zjawiska budził zarówno podziw, jak i niepokój ludzi. Kult księżyca związany był mocno z jego cyklicznością. W starożytnym Egipcie bóg księżyca odmierzał i regulował upływ czasu. Bóstwa lunarne, czyli bóstwa będące personifikacją księżyca, pojawiały się w wierzeniach Azteków, Greków, Rzymian, a także w kulturze chińskiej, indyjskiej i staroarabskiej. Swoją przypisaną rolę księżyc miał także w kulturze słowiańskiej. We wczesnych chrześcijaństwie księżyc symbolizował Chrystusa. 

Co ciekawe, w większości języków księżyc to słowo rodzaju żeńskiego. Związany jest on bowiem nieodłącznie z pierwiastkiem żeńskim w naturze.  

Zobacz także: Kalendarz księżycowy na 2021 rok. Kiedy wypadają poszczególne fazy Księżyca?

Nów, kwadry, pełnia i zaćmienie Księżyca 

Z Księżycem łączy się pojęcie jego faz. Słońce, poza zjawiskiem zaćmienia, oświetla zawsze tylko jedną połowę Księżyca. Fazy Księżyca to właśnie ta oświetlona część, obserwowana z Ziemi. Wyróżnia się następujące fazy:  

  • nów,  
  • kwadra pierwsza, 
  • pełnia,  
  • ostatnia kwadra. 

Nów to zjawisko, o którym mówimy, gdy obszar Księżyca zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony. Sytuacja odwrotna to pełnia Księżyca. Znajduje się on wówczas po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Szczególnym zjawiskiem, kiedy to Księżyc znajduje się w jednej linii prostej ze Słońcem i Ziemią, w taki sposób, że to Ziemia je rozdziela, jest zaćmienie Księżyca. Ziemia rzuca bowiem wówczas na niego cień. 

Czemu księżyc jest czerwony? Kolor ten powstaje na skutek załamania promieni słonecznych przez atmosferę ziemską. Takie załamanie może także powodować czerwone zachody Słońca. W przypadku zaćmienia Księżyca widok ten jest jednak dużo bardziej spektakularny. 

Czemu księżyc bywa czerwony? 

A jak naukowo wytłumaczyć to, dlaczego księżyc czasami jest czerwony? Z pomocą przychodzi fizyka. Barwa Księżyca, którą widzimy, jest wynikiem wielu czynników. Księżyc na ogół oświetlany jest przez Słońce niezmienioną barwą, ale w wyjątkowych sytuacjach promienie przechodzą najpierw przez atmosferę ziemską, gdzie ulegają rozproszeniu i załamaniu. Wtedy to docierają do niego głównie czerwone promienie. To właśnie wówczas mówimy o zjawisku Czerwonego księżyca. 

Zobacz także: Pełnia Księżyca - jej znaczenie i wpływ na człowieka. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Czerwony księżyc - znaczenie 

Ponieważ czerwony kolor księżyca to zdecydowanie niecodzienny widok, od wieków przypisywano mu wielkie znaczenie.  

  1. W starożytnej Babilonii wierzono, że księżyc, gwiazdy i planety wędrują po sklepieniu niebieskim w nocy, Słońce zaś w dzień. Nieruchoma i umieszczona w centrum wszechświata była Ziemia. Ze zjawiskiem Czerwonego księżyca Babilończycy wiązali śmierć króla. 
  2. Aztekowie wierzyli, że czerwony kolor księżyca oznacza gniew bogów.  
  3. Starożytne cywilizacje upatrywały w Krwistym księżycu wojny, konfliktu lub apokalipsy. 
  4. Swoje szczególne miejsce księżyc i jego zaćmienie ma także w Biblii

Jak wygląda relacja Biblia - Czerwony księżyc? Rola księżyca mocno podkreślana jest Piśmie Świętym. Księżyc jest jednym z ciał niebieskich stworzonych przez Boga jako źródło światła. Jest niezmienny, zawsze świeci o swojej porze, wyznaczając czas. Starożytni Hebrajczycy posługiwali się nim dla określania czasu, stosując kalendarz słoneczny oparty na cyklu zmian pór roku. 

Czerwony księżyc w Biblii jest silnie związany z postacią Jezusa. Wg biblijnych przekazów Krwawksiężyc miał towarzyszyć ukrzyżowaniu Jezusa. „A gdy go ukrzyżowano (…) Księżyc stracił jasność i stał się jakby pokryty krwią” - ma wskazywać Raport Piłata do Cyberiusza Cesarza. Niektórzy przywódcy religijni głoszą także, że czerwony księżyc zapowiada powrót Jezusa na Ziemię. Na poparcie swoich teorii przedstawiają oni pewne fakty, które zbiegły się w czasie z zaćmieniem Księżyca. W 1493 roku, kiedy na Ziemi pojawił się Krwawy Księżyc, Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii. W 1949 roku, przy kolejnym zaćmieniu, utworzono państwo Izrael. Zjawisku Czerwonego księżyca w 1967 roku przypisuje się zaś wojnę izraelsko-arabską. 

Jaki wpływ ma na nas Czerwony księżyc? 

Ponieważ Księżyc jest ciałem niebieskim, któremu przypisuje się ogromny wpływ na nastrój i samopoczucie ludzi, ze szczególnym jego oddziaływaniem mamy do czynienia podczas zaćmienia. Uważa się, że Czerwony księżyc to bardzo skoncentrowana energia. Może powodować duże zmiany energetyczne, a tym samym wpływać negatywnie na samopoczucie. W czasie, gdy pojawia się na niebie, możemy czuć się ospali, zmęczeni, rozdrażnieni. Dzięki wysokiej energetyce Krwawy Księżyc sprzyja jednak także refleksji, wzmacnia intuicję oraz świadomość uczuć i myśli. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim należy słuchać swojego ciała. Najważniejszy jest odpoczynek i zrozumienie sygnałów, które otrzymujemy od naszego organizmu. Możemy również wykorzystać moc kryształów i kamieni. Z energią Czerwonego księżyca współpracują czarne, czerwone, pomarańczowe i żółte kryształy, które przynoszą poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Można także zastosować ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające. 

Znane są także rytuały Czerwonego księżyca oczyszczające przestrzeń. Do jego wykonania potrzeba jednej czarnej świecy, ochronnego kryształu oraz miski z wodą. Jak wykonać rytuał? Należy zapalić świecę, a w misce z wodą zanurzyć kryształ. Następnie wypowiedzieć określoną formułę i zostawić kryształ tak, aby padało na niego światło Krwawego księżyca. Po takiej nocy kryształ stanie się źródłem ochrony, a woda, w której przeleżał, uspokoi i przyniesie wytchnienie.  

Zobacz także: Księżyc - znaczenie i interpretacja karty tarota. Co oznacza karta tarota Księżyc?

Czerwony księżyc - ciekawostki  

Z Czerwonym księżycem wiąże się także wiele ciekawostek. 

Dzięki przekazom historycznym wiemy, że władca Judei - Herod zmarł kilka dni po zaćmieniu Księżyca. Jeśli zaćmienie Księżyca przypada w twoje urodziny, rok, który cię czeka, będzie wyjątkowy. Czerwony księżyc oznacza zmiany i początek czegoś nowego. Co bardzo ważne, będą to zmiany na lepsze.  

Księżyc podczas zaćmienia ze względu na swój wyjątkowy kolor stał się inspiracją dla wielu filmów i książek. Niektóre z nich wykorzystują jego symbolikę, inne odwołują się do jego znaczeń, głównie tych apokaliptycznych. Przykładem jest tutaj książka „Wschód czerwonego księżyca” Matthew Brzezińskiego, „Czerwona strona księżyca” blogera Free Your Mind czy hiszpański film Loisa Patiňo „Czerwony Księżyc”.