Zamknij

Czarna dziura pędzi przez kosmos z niesamowitą prędkością. Może być niebezpieczna

28.04.2022 11:36

Nie wiadomo, gdzie jest ani po jakim torze się porusza. Jedyne, co udało się ustalić, to jej ogromna prędkość. Ta czarna dziura mogłaby pozbawić nas życia w jedną krótką chwilę.

Czarna dziura
fot. Shutterstock

Niektóre zdarzenia w kosmosie są tak niezwykłe, że aż przywołują uśmiech na twarzy. Wystarczy sobie np. wyobrazić, że gdzieś przez ciemność przelatuje właśnie wielka bańka wydmuchana przez gwiazdę. Jednak na samą myśl o przecinającej pustkę czarnej dziurze, choć ta wizja z pewnością działa na wyobraźnię, powinniśmy mieć ciarki na plecach. Jak napisał znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki: "Korzystajcie z życia, póki czas".

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Czarna dziura pędzi przez kosmos z niesamowitą prędkością

Niemieccy naukowcy natrafili w przestrzeni kosmicznej na fascynujące odkrycie. Przeanalizowali proces spotkania dwóch czarnych dziur, które połączyły się w jedną. Zostały wtedy wyemitowane silne fale grawitacyjne, a badania nad nimi wykazały, że pochodziły z obracających się orbit obu obiektów. Gdy doszło do ostatniego etapu zbliżenia czarnych dziur, jedna z nich została odrzucona w przeciwnym kierunku. Badacze porównują to zdarzenie z kopniakiem, który nadał jej ogromnej prędkości.

Pędzący przez kosmos obiekt stanowi potężne zagrożenie dla wszystkich ciał niebieskich w kosmosie. Nie wiadomo, gdzie się znajduje - większość czarnych dziur jest niewidoczna dla ludzkiego oka - i przemierza przestrzeń po niemożliwym do ustalenia torze lotu. Gdziekolwiek trafi, tam pochłonie wszystko, co znajdzie się w pobliżu. A nam pozostaje się tylko modlić, by nie zawędrowała akurat do naszego Układu Słonecznego.

Czarna dziura dostała kopniaka w kosmosie

Gdy fale grawitacyjne doprowadziły do odrzucenia tej czarnej dziury, rozpędziła się ona do prędkości 5 milionów kilometrów na godzinę. To tylko 200 razy mniej niż prędkość światła. Aż trudno sobie wyobrazić, jak wiele obiektów pożera po drodze.

Jeżeli zatem myślicie, że żyjecie w bezpiecznej, stabilnej, pustej przestrzeni kosmicznej, to co do zasady macie rację. Warto jednak pamiętać, że w każdej chwili obok nas może przelecieć czarna dziura, która została wystrzelona w podróż międzygwiezdną. Raczej nikt by jej wcześniej nie zauważył. Korzystajcie zatem z życia, póki czas - czytamy na spidersweb.pl.

Boicie się takich zjawisk?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?