Zamknij

Dieta astronautów musi zawierać ten składnik. W przeciwnym razie nie poczują smaku

14.10.2022 06:00

Jeśli nie lubicie mocno przyprawionych potraw, lepiej zapomnijcie o locie w kosmos. W stanie nieważkości pikantne dania to rarytas.

Kosmos
fot. Shutterstock

Dieta astronautów w kosmosie to niezwykle ciekawy temat. Nie tylko dlatego, że odżywiają się czasem w dziwaczny sposób, ale przede wszystkim przez wzgląd na ich zmieniony zmysł smaku. Jak się okazuje, w nieważkości najtrudniej przetrwać bez... przypraw.

Zobacz także: W październiku czeka nas mroczne i nieprzewidywalne zjawisko. Może wpłynąć na nasze samopoczucie

Co jedzą astronauci w kosmosie? Tego nie może zabraknąć w ich diecie

Kanadyjski astronauta Chris Hadfield po powrocie na Ziemię opowiedział o kilku ciekawostkach związanych z dietą w kosmosie. Mężczyzna wyznał, co stanowiło jego ulubioną potrawę - był to pikantny koktajl z krewetek z sosem chrzanowym. Dlaczego wybrał akurat to danie? Nie było to wcale związane z jego upodobaniem do owoców morza. Astronauta najchętniej sięgał po ten koktajl, bo ostry sos odtykał mu zatoki.

Wielu astronautów ma po pewnym czasie ochotę na dania pikantne, ponieważ wywołane nieważkością zapchanie górnych dróg oddechowych sprawia, że wszystko wydaje się mdłe - powiedział astronauta.

Pasty z dodatkiem ostrej papryki i japoński chrzan wasabi to w kosmosie wysoko cenione dodatki do potraw. Astronauci mogą dzięki nim na chwilę zapomnieć o zatkanym nosie. Oprócz tego nareszcie mają okazję pobudzić zmysł smaku - w przestrzeni kosmicznej odczuwa się go bowiem zupełnie inaczej.

Dieta astronautów musi zawierać ten składnik. W przeciwnym razie nie poczują smaku

Podstawowym problemem związanym z jedzeniem w stanie nieważkości jest to, że aromaty nie są wyczuwalne. Astronauci nie mogą poznać zapachu spożywanych potraw, więc ich kubki smakowe nie ulegają pobudzeniu. Każde danie wydaje im się mdłe i pozbawione charakteru.

Ostrość chrzanu i papryczek chili nie jest z kolei odczuwalna jako smak, ale jako doznanie bólowe. Ponieważ podrażnia ona układ nerwowy, astronauci mają wrażenie, że pikantne potrawy dostarczają im najprzyjemniejszych doznań.

Chcielibyście spróbować koktajlu z krewetek w kosmosie?

Zobacz także: Ludzkość zaśmieciła Marsa. Policzono, ile ton odpadków znajduje się na planecie

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?