Zamknij

Co będą jeść astronauci na Marsie? NASA opublikowała menu. Jest obrzydliwe

29.10.2021 09:43

Wiele osób marzy, by dołączyć do pierwszej misji załogowej na Czerwoną Planetę. Kiedy jednak dowiedzą się, czym będą się żywić kolonizatorzy Marsa, mogą stracić ochotę na podróż w kosmos.

Mars
fot. Shutterstock

Członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ostatnich latach coraz bardziej sobie dogadzają - dzięki postępowi technologicznemu na orbicie zjedzono już pizzę, kimchi i... wyhodowane przez astronautów warzywa. Czasy, w których musieli oni jadać posiłki z tubki, mijają bezpowrotnie. Co innego jednak jedzenie 408 km nad Ziemią, a co innego - na Marsie.

Zobacz także: Na Ziemi istnieje kosmiczny naród. Ma ponad milion obywateli

Co będą jeść astronauci na Marsie?

Ambitne plany stworzenia kolonii na Marsie są dla naukowców tak ekscytujące, że wychodzą oni z siebie, by opracować jak najlepsze taktyki przetrwania w tym niesprzyjającym środowisku. Nie da się jednak ukryć, że od astronautów będzie to wymagało nie lada poświęceń. W budowie pierwszych ludzkich siedzib z regolitu mają pomóc ich krew, pot i łzy.

Pierwszy kosmiczny materiał budowlany powstał przy wykorzystaniu zaprawy z ludzkiej surowicy. Wszystkie testy przeszedł pomyślnie, więc wiele wskazuje na to, że kolonizatorzy Czerwonej Planety będą musieli regularnie płakać. Nie będzie też żadnej przesady, jeśli powiedzą komuś: "Zbudowałem to miasto własną krwią".

Jeśli wydaje wam się, że to największe poświęcenie, na jakie będą musieli się zgodzić astronauci na Marsie - przeczytajcie, co będą tam jedli. Lista składników jest obrzydliwa.

Menu na Marsie

Agencja NASA ujawniła, jakie potrawy czekają tych, którzy postanowią dołączyć do załogi kolonizatorów Czerwonej Planety. Oto smakołyki do wyboru:

  • pasta z alg,
  • stek z drukarki 3D,
  • chipsy z owadów lub robaków,
  • genetycznie zmodyfikowane ziemniaki,
  • warzywa z upraw hydroponicznych,
  • bułka drożdżowa upieczona w specjalnej torbie.

18 firm z różnych zakątków świata na wyścigi opracowuje coraz to nowe receptury, by wykarmić członków marsjańskiej misji. Jeśli któraś z potraw przypadnie NASA do gustu, agencja może zapłacić za jej przygotowanie setki tysięcy dolarów. Jednak panujące w kosmosie warunki znacznie utrudniają obmyślenie takiego menu, które nie będzie wywoływało skrzywienia na twarzy.

Czy wybralibyście się na taką wyprawę, gdybyście wiedzieli, że będzie trzeba na niej jeść owady i drukowane steki?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?