Zamknij

Cisza na Marsie to mit. NASA opublikowała dziwne dźwięki z powierzchni planety

04.04.2022 11:44

Nowe nagranie od NASA pozwala sobie wyobrazić, co tak naprawdę słychać na powierzchni Czerwonej Planety. Nie każdemu się to jednak spodoba.

Kosmos
fot. Shutterstock

Dźwięki rozchodzące się na Marsie niejednego mogłyby przyprawić o ciarki. Występują rzadko, a poza nimi na planecie panuje zupełna cisza. Taka, od której można oszaleć.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Cisza na Marsie to mit. NASA opublikowała dziwne dźwięki z powierzchni planety

Mars to planeta niemal zupełnie pozbawiona atmosfery. Oprócz tego właściwie nic się tam nie dzieje, więc nie rozchodzą się żadne dźwięki. Na powierzchni panuje głucha cisza, a po żółtych wschodach słońca następują zachody o zimnym niebieskim odcieniu. Gdyby nie to, że występują tam największe burze piaskowe w całym Układzie Słonecznym, a wiatr może rozpędzać się do setek kilometrów na godzinę, trudno byłoby uwierzyć, że miewają tam miejsce jakiekolwiek dynamiczne wydarzenia. Niewiele osób jest w stanie sobie wyobrazić, że w kraterze Jezero woda sięgała głębokości 250 metrów, a miliardy lat temu planeta wyglądała kiedyś prawie tak samo jak nasz glob.

Teraz jednak cisza na Marsie stała się mitem. Z nagrania NASA wynika, że występują tam dźwięki - i nie chodzi wcale o szum wiatru, a o całkiem donośny hałas. Da się go zarejestrować najzwyklejszymi mikrofonami, przy użyciu niewymagającego sprzętu. Za pojawienie się tych brzmień na powierzchni Marsa odpowiada człowiek, który wysłał tam łaziki i przelatujące drony. Nagranie brzmi jednak dość dziwacznie. Nie każdy byłby w stanie słuchać tych dźwięków bez uczucia niepokoju:

Co słychać na powierzchni Marsa?

Jak podaje spidersweb.pl, badania przeprowadzone przez NASA na powierzchni Czerwonej Planety doprowadziły do zaskakujących wniosków. Okazało się, że występują tam dwie prędkości dźwięku - inna dla wysokich, a inna dla niskich tonów. Wszystkie podróżują jednak wolniej niż na Ziemi. Poza tymi, które tworzą łaziki i drony, nie usłyszymy tam wielu innych.

Pierwsi marsonauci powinni ze sobą zabrać dobre słuchawki i naprawdę ogromnych rozmiarów płytotekę. Bez tego oszaleją od panującej tam ciszy, zanim wrócą na Ziemię. Na to przynajmniej wskazują nagrania dźwięków otoczenia zarejestrowane na Marsie - zauważył znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki.

Trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Potrafilibyście wytrzymać w takich warunkach?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?