Zamknij

Chmury świecące w nocy. To zdjęcie NASA robi furorę

12.04.2021 10:13

Agencja NASA opublikowała na swoim Instagramie fotografię nocnych chmur widzianych z perspektywy kosmosu. Zobaczcie, jak wyglądają.

Kosmos
fot. Shutterstock

Obłoki srebrzyste formują się w mezosferze - około 80 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Oglądane z góry stanowią niesamowity widok.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Chmury świecące w nocy

Czasami na Ziemi możemy obserwować tzw. obłoki srebrzyste. Zdarza się to niezwykle rzadko - o zmroku lub o świcie ukazują się nam najwyżej zawieszone chmury należące do atmosfery naszej planety. Dają się rozpoznać po tym, że doskonale widać je w ciemności. Świecą wtedy niebieskim blaskiem o zimnym odcieniu.

Dobrze nam znane chmury, np. stratusy, występują na wysokości 1 km. Cirrusy, składające się z kryształków lodu i zapowiadające zbliżające się ochłodzenie temperatur, dzieli od Ziemi 6-10 km. Obłoki srebrzyste znajdują się w sporej odległości od powierzchni naszej planety - aż 75-85 km, w wysokiej warstwie atmosfery zwanej mezosferą. Są zbudowane z lodu, który odbija światło słoneczne. Właśnie dlatego możemy zobaczyć je tylko o zmierzchu albo nad ranem.

NASA pokazuje obłoki srebrzyste

Agencja NASA postanowiła podzielić się zdjęciem takich chmur wykonanym z perspektywy kosmosu. Możemy na nim zobaczyć, w jaki sposób obłoki srebrzyste rozpraszają światło pochodzące ze Słońca. Jak widać, mają wtedy złoto-pomarańczowy kolor.

Zdjęcie wywołało zachwyt internautów.

To jest idealne.
 
Aż trudno uwierzyć, że to Ziemia!
 
Kocham ten widok - pisali w komentarzach.

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?