Oceń
Obłoki srebrzyste formują się w mezosferze - około 80 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Oglądane z góry stanowią niesamowity widok.
Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech
Chmury świecące w nocy
Czasami na Ziemi możemy obserwować tzw. obłoki srebrzyste. Zdarza się to niezwykle rzadko - o zmroku lub o świcie ukazują się nam najwyżej zawieszone chmury należące do atmosfery naszej planety. Dają się rozpoznać po tym, że doskonale widać je w ciemności. Świecą wtedy niebieskim blaskiem o zimnym odcieniu.
Dobrze nam znane chmury, np. stratusy, występują na wysokości 1 km. Cirrusy, składające się z kryształków lodu i zapowiadające zbliżające się ochłodzenie temperatur, dzieli od Ziemi 6-10 km. Obłoki srebrzyste znajdują się w sporej odległości od powierzchni naszej planety - aż 75-85 km, w wysokiej warstwie atmosfery zwanej mezosferą. Są zbudowane z lodu, który odbija światło słoneczne. Właśnie dlatego możemy zobaczyć je tylko o zmierzchu albo nad ranem.
NASA pokazuje obłoki srebrzyste
Agencja NASA postanowiła podzielić się zdjęciem takich chmur wykonanym z perspektywy kosmosu. Możemy na nim zobaczyć, w jaki sposób obłoki srebrzyste rozpraszają światło pochodzące ze Słońca. Jak widać, mają wtedy złoto-pomarańczowy kolor.
Zdjęcie wywołało zachwyt internautów.
To jest idealne.Aż trudno uwierzyć, że to Ziemia!Kocham ten widok - pisali w komentarzach.
Jak wam się podoba?
Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz
Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?
Oceń artykuł