Zamknij

Ta kometa to najbardziej wyczekiwane zjawisko tego lata. NASA pokazuje jej pierwsze zdjęcie z bliska

01.07.2022 09:44

C/2017 K2 (PanSTARRS) to jedna z najciekawszych komet, jakie kiedykolwiek skierowały się w stronę Ziemi. Pojawi się w pobliżu naszej planety tylko raz i nigdy więcej tu nie powróci.

Kosmos
fot. Shutterstock

Kometa C/2017 K2 jest potężną bryłą lodu. Przybywa ku nam od strony Obłoku Oorta, czyli najdalszej i najzimniejszej przestrzeni Układu Słonecznego. Jest to granica jego grawitacyjnej dominacji w tej części kosmosu, jak dotąd niezbyt dobrze poznana przez środowisko naukowe.

Lodowaty obiekt pod wpływem bliskości Słońca powoli zaczyna się nagrzewać. Już teraz ma zaskakująco jasną i długą komę. Jej warkocz stopniowo się wydłuża, przez co pojawiają się sugestie, że może być jedną z największych znanych nam komet w historii. Niektórzy sugerowali, że będzie widoczna gołym okiem.

Zobacz także: Z tego miejsca w Polsce najlepiej widać gwiazdy. Wcale nie są to Bieszczady

C/2017 K2 (PanSTARRS). Ta kometa to najbardziej wyczekiwane zjawisko tego lata

Kometa PanSTARRS pojawi się nad naszymi głowami 14 lipca 2022 roku. To stosunkowo nowe odkrycie astronomiczne, bowiem jeszcze kilka lat temu zupełnie nikt nie wiedział o jego istnieniu. Kometę w 2017 roku wypatrzył teleskop NASA. Naukowcy zdążyli już ustalić, skąd pochodzi, i na jaką odległość zbliży się do Ziemi. Jednak poza tym obiekt wciąż pozostaje wielką niewiadomą.

Zastanawiający przede wszystkim rozmiar tej komety. Jej jądro jest z pewnością o wiele większe niż w przypadku innych ciał niebieskich tego typu. Najczęściej średnica lodowo-skalnej bryły stanowiącej wnętrze komety ma od 1 do 3 km. Według naukowców C/2017 K2 posiada jądro o średnicy co najmniej 18 km. Mają jednak problem z ustaleniem, o jakich dokładnych wartościach należy mówić. Początkowo myślano nawet, że kometa bije wszelkie rekordy i jej centralna część ma aż 160 km.

Agencja NASA pokazała jej pierwsze zdjęcie, zrobione przy użyciu teleskopu. Obiekt wciąż znajduje się bardzo daleko od Słońca, ale zaczyna tworzyć komę widoczną z daleka.

NASA pokazuje pierwsze zdjęcie komety C/2017 K2 z bliska

Odkąd PanSTARRS zbliżyła się do Ziemi, wiadomo o niej trochę więcej niż dotychczas. Zweryfikowano teorię na temat tego, czy istnieje szansa na ujrzenie jej gołym okiem. Raczej nie stanie się to możliwe, ale już teraz można ją wypatrzeć przez lornetkę.

Według najnowszych obliczeń 14 lipca 2022 roku kometa minie Ziemię w odległości dwa razy większej niż ta, jaka dzieli naszą planetę od Słońca. Zobaczymy ją z powierzchni globu tylko dlatego, że jej jądro jest naprawdę duże. Musimy wykorzystać do tego pomocnicze narzędzia - teleskop lub lornetkę.

Kometa nie jest widoczna nieuzbrojonym okiem, pod ciemnym niebem moglibyście dostrzec ją przez silniejszą lornetkę. Bez problemu zobaczycie ją za to w teleskopie - napisał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Zamierzacie jej wypatrywać?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia