Zamknij

Astrofotograf pokazał obłędne zdjęcie zorzy polarnej. "Widowisko, jakiego w tym roku jeszcze nie widziałem"

28.09.2022 11:05

Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", natrafił na Islandii na niezwykłe zjawisko. Udało mu się sfotografować wielką opozycję Jowisza na tle zorzy polarnej. Kolejna szansa na wykonanie podobnego zdjęcia zdarzy się dopiero za kilkadziesiąt lat.

Zorza polarna
fot. Shutterstock

Niełatwo wykonać dobre zdjęcie zorzy polarnej, ale jeszcze trudniej uchwycić ją w towarzystwie innego zjawiska na niebie. Popularyzator astronomii w Polsce, Karol Wójcicki, podczas swojej ostatniej podróży miał okazję wykonać historyczną fotografię.

Zobacz także: NASA udostępnia szokujące zdjęcie Ziemi. Pokazuje, jak niewiele wody jest na powierzchni planety

Astrofotograf pokazał obłędne zdjęcie zorzy polarnej

Wielka opozycja Jowisza była jednym z najbardziej wyczekiwanych zjawisk w tym roku. Po raz pierwszy od 59 lat odległa planeta naszego Układu Słonecznego zbliżyła się do Ziemi w takim stopniu, że można było ją zobaczyć gołym okiem. Jak podaje Wirtualna Polska Technologia, Jowisz znajdował się w wielkiej opozycji ze Słońcem, co oznaczało, że w znacznym stopniu zmniejszył on swoją odległość od naszego globu.

Kolejny raz planeta zbliży się do Ziemi dopiero 2 października 2034 roku. Nie wiadomo jednak, czy komukolwiek uda się go sfotografować na tak spektakularnym tle, jak zrobił to Karol Wójcicki - prowadzący bloga "Z głową w gwiazdach". Astrofotograf podzielił się na swoim facebookowym profilu niesamowitym zdjęciem.

Opozycja Jowisza na tle zorzy polarnej. "Widowisko, jakiego w tym roku jeszcze nie widziałem"

Wyjątkowo jasny Jowisz prezentował się na nocnym niebie dość okazale, co Wójcicki sfotografował niedługo przed rozpoczęciem wielkiej opozycji. Świadomość, że ten jasny punkt na niebie to w rzeczywistości planeta o 11 razy większej średnicy niż Ziemia, działa na wyobraźnię. Odległość Jowisza od naszego domu podczas największego zbliżenia wynosiła 591,30 mln km.

Autor bloga "Z głową w gwiazdach" obserwował zjawisko na Islandii. Miał wiele szczęścia, bowiem nagle rozpętała się burza magnetyczna i doprowadziła do powstania zorzy polarnej.

To była taka noc, przed którą nic nie zapowiadało tego, co się stanie. Nieoczekiwana burza magnetyczna rozpętała się nad Ziemią za sprawą BARDZO gęstego strumienia wiatru słonecznego. Dopadło nas takie widowisko, jakiego w tym roku jeszcze nie widziałem! - napisał Karol Wójcicki.

Zobaczcie, jakie zdjęcie udało mu się wykonać:

Chcielibyście zobaczyć coś takiego na żywo?

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?