Zamknij

Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

03.11.2021 11:15

2021 UA1 była trzecią w historii asteroidą, która przeleciała aż tak blisko naszej planety. Astronomowie dostrzegli ją dopiero... po fakcie.

Kosmos
fot. Shutterstock

Blisko 2-metrowa asteroida minęła Ziemię w odległości 3 tysięcy km. Przez wzgląd na niewielki rozmiar i to, że nadlatywała od strony Słońca, nie udało się jej w porę zobaczyć. Pracownicy NASA byli zaskoczeni, że obiekt przeleciał niezauważony - takie sytuacje są niezwykle alarmujące.

Zobacz także: Droga Mleczna zderzy się z inną galaktyką. Przerażający film od ESA

Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości

Jedynie 3 tysiące km - taka odległość dzieliła naszą planetę od asteroidy 2021 UA1. Chociaż w porównaniu z innymi takimi obiektami w kosmosie wydaje się ona stosunkowo mała, nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że spaliłaby się w ziemskiej atmosferze. Gdyby zderzyła się z Ziemią, nie wywołałaby globalnej katastrofy, ale mogłaby wywołać spore zniszczenia i zagrażać ludzkiemu życiu.

W sieci pojawiła się animacja, która pozwala sobie uzmysłowić, jak wyglądał przelot asteroidy. Trzeba przyznać, że robi spore wrażenie. Jeśli bowiem trajektoria kosmicznej skały zmieniłaby się choć odrobinę, z pewnością dotarłaby ona do naszej planety.

NASA nie zdążyła zareagować na pojawienie się asteroidy

To nie pierwszy raz, kiedy astronomowie nie zauważyli przelatującego obiektu. Podobna sytuacja miała miejsce we wrześniu 2021 roku. Ogromna planetoida, która miała prawie 100 m średnicy, przemknęła niezauważona, gdy naukowcy "pilnowali" 300-metrowej skały mijającej Ziemię po drugiej stronie.

Ponieważ trzy razy mniejszy obiekt zbliżał się od strony Słońca, pracownicy NASA nie mieli szans go zaobserwować. Silne światło w podobnych sytuacjach przesłania pole widzenia do tego stopnia, że przelatującą asteroidę można zobaczyć dopiero wtedy, gdy zapadnie zmierzch.

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?